ABC wiedzy o głośnikach do kina domowego

Głośniki to jeden z najważniejszych elementów każdego systemu audio, niezależnie od tego, czy jest to zestaw stereo czy też kino domowe. Wszak to one sprawiają, że możemy usłyszeć dźwięk odtwarzany przez nas za pomocą innego urządzenia. W zestawach kina domowego z reguły znajduje się pięć lub siedem głośników oraz jeden subwoofer – stąd też wzięły się systemy 5.1 lub 7.

1 czyli dwie najbardziej popularne dziś opcje, jeśli chodzi o kino domowe. Niekiedy można nawet spotkać zestawy 9.1, które łącznie zawierać będą nawet dziesięć głośników. W jaki sposób wybrać jednak głośniki do kina domowego, aby móc cieszyć się idealnym brzmieniem? Nie jest to łatwe zadanie, tym bardziej, że dźwięk jest przecież tak samo ważny jak obraz – nawet najwyższej jakości ekran ze znakomitą rozdzielczością nie pomoże, gdy okaże się, że pojawiają się problemy z dźwiękiem.

Bardzo często potrafią one całkowicie zakłócić odbiór danego filmu, a przecież zestawy kina domowego zazwyczaj wykorzystuje się nie tylko do oglądania dzieł kinowych, lecz także do słuchania muzyki ulubionych wykonawców. Zbudowanie własnego systemu audio-wideo nie jest więc proste, choć oczywiście jak najbardziej możliwe – trzeba tylko wiedzieć, na jakie sprzęty postawić oraz jakie głośniki wybrać.

Jaki system głośników do kina domowego?

Z reguły do wyboru mamy dwa systemy: 5.1 oraz 7.

1, choć tak jak było to wspomniane wcześniej, istnieją nawet jeszcze bardziej rozbudowane systemy. Zestaw głośników w systemie 5.1 to pięć głośników obsługujących pełen zakres częstotliwości oraz jeden głośnik obsługujący bardzo niskie częstotliwości dźwięku. Wśród tych pięciu głośników mamy dwie kolumny przednie, dwie kolumny boczne (zwane też efektowymi) oraz jeden głośnik centralny.

Jeśli natomiast chodzi o system 7.1 to charakteryzuje się on jeszcze dwoma dodatkowymi głośnikami tylnymi, które również nazywane są efektowymi. W obu przypadkach mamy do czynienia także z jeszcze jednym dodatkowym głośnikiem, czyli subwooferem, który jest właśnie tym głośnikiem obsługującym najniższe częstotliwości. Jest to o tyle ważne, że zapewnia on odpowiedni poziom basu – subwoofer pokaże więc pełnię swoich możliwości szczególnie w tych momentach, kiedy na ekranie dzieje się bardzo dużo.

Wtedy ten dodatkowy głośnik stanowi o dodatkowej mocy, dzięki której poczujemy się zupełnie tak, jak gdybyśmy oglądali film nie w domu, lecz w prawdziwym kinie. Wybierając zestaw głośnikowy warto więc zwrócić uwagę także na subwoofer. Bardzo istotne znaczenie będzie mieć również prawidłowe rozstawienie wszystkich głośników.