ABC wiedzy o Subwooferach

Czym jest subwoofer, do czego służy i w jaki sposób działa? Kto powinien zdecydować się na jego kupno oraz jak wybrać odpowiedni dla nas subwoofer? Te pytania nurtują wiele osób, które postanowiły stworzyć w swoim domu wysokiej jakości system audio-wideo. Zanim jednak będziemy mogli zająć się tworzeniem takiego systemu, powinniśmy dowiedzieć się, jakie elementy będą nam potrzebne oraz czym mogą się one charakteryzować, aby na tej podstawie móc wybrać odpowiednie części naszego zestawu. Wśród nich musi znaleźć się także subwoofer, a odpowiadając na wspomniane pytania będziemy wiedzieć wszystko to, co powinniśmy o subwooferach, dzięki czemu rozpoczniemy poszukiwania idealnego sprzętu. Przede wszystkim, warto rozpocząć od tego, że subwoofer określany jest mianem głośnika dodatkowego, natomiast z reguły stosuje się go zarówno w standardowych zestawach kina domowego, jak i tych tworzonych w sposób samodzielny. Głośnik ten odpowiedzialny jest głównie za poziom basu, jako że odtwarza dźwięki o bardzo niskich częstotliwościach. Do działania potrzebny jest odpowiedni wzmacniacz – z reguły jest on już wbudowany (subwoofery aktywne), natomiast niekiedy może zdarzyć się, że samemu musimy ten wzmacniacz dobrać (subwoofery pasywne), choć coraz częściej odchodzi się od takiego rozwiązania.

Subwoofer – co trzeba wiedzieć?

Wybór między subwooferem aktywnym i pasywnym jest dość prosty, jako że zdecydowanie większą popularnością cieszą się subwoofery aktywne.

Ale są jeszcze dwa rodzaje subwooferów, które warto mieć na swojej uwadze. Chodzi tutaj o subwoofery otwarte oraz zamknięte. Otwarte posiadają taką właśnie konstrukcję i zazwyczaj występują w standardowych zestawach kina domowego. Z kolei zamknięte potrzebować będą więcej mocy, jednak wytwarzany przez te subwoofery bas będzie charakteryzował się znacznie innym brzmieniem – bardziej precyzyjnym i namacalnym. Jest to więc kolejny dylemat, z jakim musimy się zmierzyć przy kompletowaniu swojego własnego systemu audio-wideo. A kto bez żadnych wątpliwości powinien zdecydować się na subwoofer? To przede wszystkim miłośnicy ciężkich brzmień, gdyż słuchanie utworów swoich ulubionych wykonawców to znacznie intensywniejsze i bogatsze doświadczenie, kiedy korzysta się również z subwoofera. Dodatkowo, na ten głośnik powinni postawić także wszyscy fani kina oraz efektów specjalnych, gdyż dzięki niemu będziemy mogli poczuć się dokładnie tak jak w prawdziwym kinie – wszak dla wielu osób właśnie to jest najważniejszym celem stworzenia własnego zestawu kina domowego, dlatego też nie można zapomnieć o subwooferze.