Co to są subwoofery?

Trudno wyobrazić sobie zestaw kina domowego bez subwooferu. Ale czym tak właściwie jest to urządzenie? Subwoofery zapewniają przede wszystkim głęboki bas, dlatego też w zasadzie każdy budowany przez nas system audio powinien uwzględniać zakup subwoofera. Ci, którzy szukają odpowiedniego zestawu kina domowego mają nieco łatwiej, gdyż z reguły subwoofery już znajdują się w danym zestawie. Co jednak z tymi, którzy samodzielnie chcą zbudować sobie wysokiej jakości system audio, czy to w domu, czy na przykład w samochodzie? Oni muszą wybrać spośród wielu przeróżnych opcji i choć zadanie nie jest łatwe, to jednak odpowiednie przygotowanie powinno spowodować, że bez problemu wybierzemy dobry subwoofer. Same subwoofery można podzielić w zasadzie na aktywne oraz pasywne.

Pytanie jednak, czym te dwa różne rodzaje się od siebie różnią. Różnica polega przede wszystkim na tym, że w przypadku subwooferów aktywnych mamy do czynienia z wbudowanym już stopniem wyjściowym, podczas gdy subwoofery pasywne zasilane są przez wzmacniacz zewnętrzny. Jest też jeszcze jedna możliwość, a mianowicie taka sytuacja, kiedy do subwoofera napływa sygnał filtrowany. Dzieje się w tak w większości nowoczesnych systemów dźwięku wielokanałowego, gdzie prócz kanałów przestrzennych jest jeszcze jeden, specjalny kanał przeznaczony właśnie dla subwoofera.

Czym charakteryzuje się dobry subwoofer?

Istnieje wiele czynników, które zadecydują o tym, czy dany subwoofer to dobrej jakości sprzęt, z którego będziemy zadowoleni.

Nie każdy o tym wie, tym bardziej, że tematyka dźwięku to niekoniecznie coś, czym zajmujemy się na co dzień. W związku z tym, przed wyborem subwoofera warto jest poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie lub też poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego i zaawansowanego, kto będzie miał dla nas cenne wskazówki i pomoże wybrać odpowiednie dla nas urządzenie. Tylko w ten sposób będziemy mieli bowiem pewność, że wybrany subwoofer będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania. Wśród najważniejszych cech, które warto wymienić, mamy przede wszystkim średnicę membrany subwoofera – od tego zależy między innymi ciśnienie akustyczne czy dynamika, dlatego też dobrze wiedzieć, że średnica membrany powinna wynosić co najmniej 12 cali. Dodatkowo, warto również zwrócić uwagę na moc oraz podany zakres częstotliwości, jak również na samą obudowę.

Wszystko to bowiem ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o dźwięk, dlatego też jeśli chcemy cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem to musimy mieć wszystkie te aspekty na uwadze. W przeciwnym razie może okazać się, że stworzony przez nas system audio nie zapewnia satysfakcjonujących efektów.