Do czego służą subwoofery?

Na rynku znajdziemy wielu różnych producentów urządzeń audio, wśród których bardzo popularne są między innymi subwoofery. Do czego tak w zasadzie służą tego typu urządzenia? Znajdziemy je chociażby w wielu zestawach kina domowego, a na dodatek bardzo często na ich zakup decydują się osoby, które samodzielnie tworzą systemy czy zestawy audio i stereo. Sam subwoofer to nic innego jak po prostu głośnik, który pełni funkcję dodatkową w wielu systemach.

Jego zadaniem jest odtwarzanie dźwięków o bardzo małych częstotliwościach, dzięki czemu nie musimy martwić się o głęboki bas w naszym zestawie. Jeśli więc kompletujemy system audio to powinniśmy dobrze wiedzieć, jak wybrać odpowiedni dla nas subwoofer. Nie jest to jednak wcale łatwe zadanie, tym bardziej, że wybór jest naprawdę spory – czym więc tak w zasadzie kierować się przy wyborze subwoofera? To oczywiście zależy, natomiast nie ma żadnych wątpliwości, co do tego, że dobrze dobrane urządzenie może nadać brzmieniu wyjątkowego charakteru i bardzo dużej mocy.

Na poszukiwanie dobrej jakości subwoofera powinny więc wybrać się nie tylko te osoby, które uwielbiają słuchać muzyki, lecz również te, które lubią oglądać w domu filmy – za sprawą takiego urządzenia jak subwoofer z pewnością poczujemy moc efektów specjalnych i choć przez chwilę poczujemy się dokładnie tak, jak gdybyśmy byli w prawdziwym kinie.

Subwoofer – aktywny czy pasywny?

Do wyboru mamy między innymi subwoofery aktywne i pasywne, natomiast nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym tak właściwie się one różnią. Warto więc wiedzieć, że subwoofery aktywne to takie konstrukcje, które posiadają wbudowany już wewnętrzny wzmacniacz.

Jest to dziś bardzo popularne rozwiązanie i rzadko kiedy można jeszcze spotkań subwoofer pasywny, czyli taki, w którym wewnętrznego wzmacniacza po prostu nie ma. W takiej sytuacji wzmacniacz ten trzeba odpowiednio dobrać samemu, co bywa dość skomplikowanym procesem, jako że subwoofer i wzmacniacz muszą być dopasowane w prawidłowy sposób. Istnieją też jeszcze subwoofery otwarte i zamknięte – te pierwsze posiadają konstrukcję otwartą i sprawdzą się szczególnie dobrze wtedy, kiedy subwoofer ma stanowić część zestawu kina domowego.

Z kolei subwoofery zamknięte potrzebują znacznie więcej mocy, natomiast bas wytwarzany przez takie urządzenie charakteryzuje znacznie większa precyzja i namacalność. Wybór zależy więc tylko i wyłącznie od nas oraz od naszych oczekiwań – subwoofery zamknięte znakomicie odnajdą się w sytuacji, gdy system audio stworzony został konkretnie pod słuchanie przez nas muzyki ulubionych wykonawców.