Jak stworzyć zaawansowany zestaw kina domowego?

Kino we własnym domu to marzenie wszystkich fanów współczesnej kinematografii. Bo czy jest coś lepszego niż możliwość oglądania filmów z poziomu fotela czy kanapy? Niektórzy idą nawet na tyle daleko, że zamawiają specjalnie stworzone fotele, które do złudzenia przypominają te znajdujące się w salach kinowych. Ale wygodne miejsce do siedzenia to nie wszystko – potrzebny jest jeszcze wysokiej jakości obraz i dźwięk, aby móc w pełni delektować się tym czy innym dziełem filmowym. Marzenie o posiadaniu kina we własnym mieszkaniu przynajmniej po części może spełnić zakup zestawu kina domowego – tym bardziej, że jeśli uda nam się go stworzyć w odpowiedni sposób to efekty mogą przerosnąć nawet najśmielsze nasze oczekiwania. Stworzenie takiego zestawu nie jest jednak łatwym zadaniem i wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy.

Nie chodzi bowiem tylko to, aby wybrać ładny telewizor z dużym ekranem oraz pierwszy lepszy zestaw kina domowego. W ten sposób można uzyskać zadowalający efekt, natomiast z pewnością stać nas na więcej. To głównie dlatego wszyscy ci, którzy szukają znacznie większych i głębszych doznań, decydują się na samodzielne skompletowanie zestawu kina domowego. Oznacza to, że zamiast kupować gotowy już zestaw, sami dobieramy do siebie poszczególne jego elementy.

O czym pamiętać przy tworzeniu zestawu kina domowego?

Pierwszą i najważniejszą decyzją jest wybór źródła naszego kina domowego, to znaczy skąd pochodzić będzie materiał dla naszego kina.

Jedni decydują się na strumieniowanie wideo, inni z kolei stawiają na wysokiej jakości odtwarzacze – DVD lub Blu-ray. Kolejny krok to zakup odpowiedniego ekranu, gdzie trzeba mieć na uwadze to, czego tak właściwie oczekujemy. Czy ma być to telewizor LED, czy też może powinien posiadać funkcję 3D? A może najlepszym rozwiązaniem będzie zakup projektora oraz ekranu do wyświetlania? Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam przejść do kolejnego etapu. Jest nim wybór głośników – wszak obraz to nie wszystko i bardzo często to właśnie dźwięk pełni taką samą lub nawet ważniejszą rolę w odbiorze danego dzieła filmowego. Do wybory mamy między innymi głośniki przednie czy efektowe, a istotny jest również subwoofer.

Kluczowe może jednak okazać się nie tyle wybranie głośników, lecz ich odpowiednie ustawienie w danym pomieszczeniu. Na koniec to jednak procesor AV oraz wzmacniacz mocy będą pełnić najważniejsze role w naszym zestawie kina domowego, dlatego też niezależnie od tego, jak bardzo skomplikowany zestaw tworzymy, to właśnie na te dwa urządzenia należałoby zwrócić największą uwagę.