Co powinien posiadać zaawansowany zestaw kina domowego?

Zestaw kina domowego to dziś chyba standard w większości mieszkań. Dzięki niemu możemy cieszyć się oglądaniem filmów, seriali i programów w bardzo wysokiej jakości obrazu i dźwięku, jak również delektować się muzyką naszych ulubionych wykonawców. Ale w wielu przypadkach podstawowy zestaw kina domowego już nie wystarcza.

Co zrobić w takiej sytuacji? Możliwe jest samodzielnie stworzenie nieco bardziej zaawansowanego zestawu – wtedy to my sami kompletujemy wszystkie poszczególne elementy, dobieramy je względem siebie i decydujemy, co tak w zasadzie powinno znaleźć się w naszym zestawie. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim fakt, że nie będziemy niczym ograniczeni i sami zadecydujemy o tym, jak wygląda nasz system. Z drugiej strony, stworzenie zaawansowanego zestawu kina domowego stanowi nie lada wyzwanie i wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy z tego zakresu.

Jeśli takiej wiedzy nie posiadamy, zawsze możemy wybrać się do specjalisty od dźwięku, który swoimi wskazówkami powinien móc odpowiednio nas pokierować. Na początek warto jednak zastanowić się nie tyle nad dźwiękiem, co nad źródłem obrazu czy muzyki – w tej roli mogą wystąpić na przykład odtwarzacze DVD lub Blu-ray, choć coraz więcej osób stawia na bezprzewodowe połączenie telewizorów i możliwość strumieniowania muzyki bądź wideo.

Najważniejsze elementy zestawu kina domowego

Po wyborze wspomnianego urządzenia źródłowego można przejść do kompletowania kolejnych elementów.

Są wśród nich chociażby ekran czy elektronika. W szczególności ten drugi aspekt ma ogromne znaczenie, gdyż wzmacniacz mocy oraz procesor AV pełnią z reguły bardzo ważne role w każdym systemie audio-wideo. Nie można przy tym wszystkim zapominać także o różnego rodzaju akcesoriach, w tym na przykład o odpowiednich złączach, kablach czy przewodach.

Niezwykle istotne w każdym zestawie kina domowego są także odpowiednio dobrane głośniki. Tutaj do wyboru mamy naprawdę sporo opcji, natomiast trzeba pamiętać, że możemy postawić na nagłośnienie typu 5.1 (pięć głośników i jeden subwoofer) lub 7.

1 (siedem głośników i jeden subwoofer). W tym drugim ustawieniu wyróżnić należy między innymi głośniki przednie, głośnik centralny czy głośniki efektowe oraz wspomniany subwoofer, zapewniający mocne brzmienie basu. Sam wybór to zresztą dopiero początek, bo następnie trzeba jeszcze odpowiednio rozplanować ustawienie wszystkich głośników, aby uzyskać jak najlepsze brzmienie.

W przeciwnym razie możemy mieć problemy z dźwiękiem, a co za tym idzie nie będziemy usatysfakcjonowani działaniem naszego własnego zestawu kina domowego.