Zbuduj swoje kino domowe od podstaw

Chcąc obejrzeć film i przeżyć przy tym niesamowite emocje, większość z nas stawia po prostu na kino, gdzie przecież filmy ogląda się chyba najlepiej. Ogromny ekran, znakomite efekty i wygodny fotel to wystarczające argumenty, które przemawiają za takim rozwiązaniem. Z drugiej strony, czemu nie zrobić kina w swoich własnych czterech ścianach? Zbudowanie swojego własnego zestawu kina domowego nie jest dziś wcale takie trudne, tym bardziej, że możemy skorzystać z gotowych już zestawów. Istnieje również opcja, aby taki zestaw skompletować samodzielnie, czyli dobrać kolejno odpowiedni odtwarzacz, głośniki czy także telewizor, który jest przecież z reguły centralnym punktem każdego kina domowego. Telewizor będzie odpowiadać przede wszystkim za obraz. Ważne więc, aby posiadał dość duży ekran o dobrej rozdzielczości – w ten sposób będziemy mogli dostrzec wszystkie, nawet najmniejsze szczegóły.

Istotne jest także to, aby zwrócić uwagę na kolory czy kąty patrzenia – dzięki temu upewnimy się, że oglądanie filmów będzie możliwe z każdego miejsca w naszym salonie. Po wyborze ekranu można przejść do innej ważnej decyzji jaką jest wybór odpowiedniego odtwarzacza, często zwanego sercem kina domowego. Wszak to właśnie odtwarzacz zagwarantuje nam możliwość odtwarzania filmów z tego lub innego źródła.

Jak skompletować zestaw kina domowego?

Przy wyborze odtwarzacza trzeba koniecznie pamiętać o tym, aby wybrać takie urządzenie, które rzeczywiście wykorzystamy w stu procentach. Dodatkowo, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy bardziej lubimy oglądać filmy z DVD czy też może jednak z Blu-ray, gdyż nie każdy odtwarzacz może obsługiwać płyty obu tych formatów. W dalszej kolejności możemy już przejść do wyboru głośników, jakie wejdą w skład naszego własnego zestawu kina domowego.

Standardem są głośniki w systemie 5.1 (pięć głośników oraz jeden głośnik dodatkowy – subwoofer), natomiast coraz częściej spotyka się również systemy 7.1 lub nawet 10.1. Wybór głośników jest o tyle ważny, że przecież film to nie tylko sam obraz, lecz również dźwięk – w wielu sytuacjach dźwięk jest po prostu kluczowy. To dlatego należy postawić na takie głośniki, które nie tylko zaoferują nam dobrą jakość dźwięku, ale też poradzą sobie z różnego rodzaju efektami dźwiękowymi, bez których szczególnie filmy akcji – choć nie tylko – nie byłyby takie same.

Nieodłącznym elementem każdego zestawu kina domowego stał się subwoofer. Często określany jest mianem głośnika dodatkowego, natomiast odgrywa on bardzo ważną rolę w całym systemie, odpowiadając między innymi za odpowiedni poziom basu.